MCQ for Class 5 Mathematics Unitary Method
Class 5 Mathematics students should refer to the following multiple-choice questions with answers for Unitary Method in standard 5. These MCQ questions with answers for Grade 5 Mathematics will come in exams and help you to score good marks
Unitary Method MCQ Questions Class 5 Mathematics with Answers
Question: 1 book costs Rs.8. How much will 3 books cost?
a) Rs.24
b) Rs.20
c) Rs.18
Answer: Rs.24
Question: If 6 books cost Rs.54, find the cost of one book.
a) Rs.9
b) Rs.6
c) Rs.30
Answer: Rs.9
Question: If 14 men construct a wall in 6 days, in how many days will 1 man be able to construct the wall?
a) 84 days
b) 24 days
c) 64 days
Answer: 84 days
Question: 7 goats cast Rs.630. Find the cost of 1 goat.
a) Rs.90
b) Rs.9
c) Rs.900
Answer: Rs.90
Question: 5 chairs cost Rs.750. Find the cost of 1 chair.
a) Rs.150
b) Rs.15
c) Rs.90
Answer: Rs.150
Question: 5 men complete a work in 10 days. In how many days will 1 man complete the same job?
a) 50 days
b) 5 days
c) 25 days
Answer: 50 days
Question: 4 taps fill a tank in 8 hours. In how much time will one tap fill the tank?
a) 32hrs
b) 22hrs
c) 2hrs
Answer: 32hrs
Question: If 4 candles cast Rs.5, find the cost of 12 candle.
a) Rs.15
b) Rs.5
c) Rs.15
Answer: Rs.15
Question: A cyclist goes 90km in 6 hours. How far does he go in 9 hours?
a) 135km
b) 15km
c) 130km
Answer: 135km
Question: If 3 litres petrol costs Rs.210, What is the cost of 8 litres?
a) Rs.560
b) Rs.220
c) Rs.1300
Answer: Rs.560
Question: 5 shaving blades cost Rs.6.25. Find the cost of 12 blades.
a) Rs.15.00
b) Rs.1.5
c) Rs.1.25
Answer: Rs.15.00
Question: If a dozen oranges cost Rs.24.60, What would be the cost of 5 oranges?
a) Rs.10.25
b) Rs.20.25
c) Rs.121.50
Answer: Rs.10.25
Question: The cost of 18 meters of cloth is Rs.149.40. Find the cost of 15 metres?
a) Rs.124.50
b) Rs.12.40
c) Rs.120.50
Answer: Rs.124.50
Question: If a man earns Rs.390 in 6 weeks, how much will he earn in 10 weeks?
a) Rs.650
b) Rs.750
c) Rs.550
Answer: Rs.650
Question: If 20 ice-cream cones cost Rs.68.80, find the cost of 7 ice-cream cones
a) Rs.24.08
b) Rs.24.80
c) Rs.28.40
Answer: Rs.24.08
Question: Nikita can paint 9 signs in 3 hours. How many signs can she pain in 1 hour?
a) 3 signs
b) 30 signs
c) 1 sign
Answer: 3 signs
Question: A cyclists goes 90km in 6 hours. How far does he go in 9 hours?
a) 135km
b) 75km
c) 54km
Answer: 135km
Question: One man does a piece of work in 32 days. In how many days will 8 men do it?
a) 4 days
b) 16 days
c) 8 days
Answer: 4 days
Question: 1 dozen eggs costs for Rs.48. What will the cost of 10 eggs?
a) Rs.40
b) Rs.35
c) Rs.20
Answer: Rs.40
Question: If 70 cows can graze on a field in 12 days, how many days will 140 cows take to graze on the same field?
a) 24 days
b) 20 days
c) 14 days
Answer: 24 days
Question: If a dozen bananas cost Rs.15, how much will 1 banana cost?
a) Rs.1.25
b) Rs.12.5
c) Rs.125
Answer: Rs.1.25
Question: If 5 litres milk costs Rs.200, what is the cost of 3 litres of milk?
a) Rs.120
b) Rs.240
c) Rs.200
Answer: Rs.120
Question: 5 scores of bananas Rs.20, find the cost of 35 bananas?
a) Rs.7
b) Rs.75
c) Rs.70
Answer: Rs.7
Question: A car uses 20 litres of petrol for 100km. How for will it run for 5 litres ?
a) 25km
b) 20km
c) 15km
Answer: 25km